ÜRÜNLERİMİZ

MARKALARIMIZ

 
 

YÜN KEÇELER

Yün Keçe

Yün Keçeler ; koyun yününden üretilen Dünya’daki en eski ürünlerden biri olup, insanlık tarihi boyunca insanlığın hizmetinde olan bir üründür.Sanayinin ve endüstri kollarının  ihtiyaç duyduğu yün keçeler konusunda uzmanlaştık.

Yün Keçenin koyun yününden yapısından kaynaklanan; sıvı alma ve bünyesinde tutma ,nem ve buhar tutma özelliği, ısı ve ses yalıtımı, titreşim absorbe etme özelliği, basınca ve sürtünmeye karşı yüksek mukavemeti gibi teknik ihtiyaca cevap verebilme özelliğinden dolayı endüstrinin pek çok alanında kullanım sahası bulunmaktadır.

Tabiidirki bukadar önemli teknik ihtiyaçların giderilmesinde kullanılan  yün keçeler, elde üretilen yün keçelerden tamamen farklı üretim teknikleri ile ve uluslararası kalite standartlarında hep aynı kalitede ve standartta modern makinelerle üretilmektedir.

Yün keçeler, yün elyafı kalitesi ayrıştırılarak farklı kalitelerde ihtiyaçlar için farklıfarklı üretilmektedir. Burada temel kriter, Yün kalitesi ve işleme yöntemi ile preslenerek elde edilen yün keçenin yoğunluğudur.

Teknik amaçlı yün keçe seçimi yapılırken bu temel kriterler üzerinden değerlendirme yapılarak istenilen kalınlıkta seçim yapılır .

Rulo keçeler beyaz ve gri doğal yünden üretilmektedir. Bunun yanında farklı yoğunluklarda plaka şeklinde üretim yapılmaktadır. Plakalar genellikle yoğunluğu yüksek olarak imal edilmektedir.

 Bu yüksek yoğunluklu yün keçeler o kadar sert ve yoğun olabilir ki makinelerde metal gibi işlenerek makine parçaları üretilmektedir. Yün keçeler içi boş veya dolu yuvarlak diskler şeklinde veya farklı formlarda da üretilmekle beraber, üretilen plaka keçelerin daha sonra işlenmesiyle istenen pek çok forma getirilerek, çeşitli endüstrilerin hizmetine sunulmaktadır.

Bazı özel uygulamalar için sonsuz yün keçeler presleme yöntemi ile ya da içi kordlu dokuma yöntemiyle sonsuz keçe bant olarak pek çok makinenin en önemli parçası olarak hizmet vermektedirler.

 

 

 

Üretimini ve satışını yaptığımız yün keçelerin endüstriyel uygulama alanlarının bazıları şöyledir:

* Yağlayıcı ve sıyırıcı
* Titreşim emici
* Ses ve ısı yalıtımı
* Desen baskı keçeleri
* Zımpara keçeleri
* Sızdırmazlık keçeleri
* Ragle keçeleri
* Sonsuz imal edilen ütü keçe bantları
* Sonsuz polrotor keçeleri
* Metal ve haddehane keçeleri
* Eğer ve semer keçeleri
* Mimari uygulama alanları
* Mobilya sektörü uygulamaları
* Cilalama ve parlatma keçeleri
* Filitre keçeleri
* Fırın ve hamur taşıma keçeleri
* Yapışkanlı keçeler
* Süngerli keçeler

 

 

Keçelerin Özellikleri:

  • Keçe yıllarca mukavemetini, dayanıklılığını ve esnekliğini korur.
  • Dokuma yapısı sayesinde sıvı için emici olabilir.
  • Keçe kimyasallara dayanıklıdır.
  • Isıya dayanıklıdır.
  • Kesildiğinde düz kenarı olur.
  • Silme, saç-metal vb. parlatmada, çapak almada kullanılabilir.